Година спілкування здоровим бути модно

Розробка виховної години

«Здоровим бути модно»

Автор: Сидоренко І.В.

Мета: активізація поняття здоровий спосіб життя; визначити умови збереження здоров’я; формувати в учнів переконання про користь здорового способу життя та здоров’я як найголовнішої цінності. Спрямувати учнів на здоровий спосіб життя, на стійке бажання бути здоровими, на виховання в учнів культури здоров’я – складової загальної культури людини.

Ведуча. Добрий день шановна спільнота!

Сьогодні, хлопчики й дівчатка,

В нас буде здоров’я свята

Щоб рости і гартуватись,

І міцніти, як броня.

Треба, друзі, піклуватись

Про здоров’я нам щодня.

Ведуча. Хочу провести інтерв’ю з глядачами і учасниками. Дайте відповіді на запитання.

– Що, на вашу думку, включає в себе поняття здоровий спосіб життя?

– Як ви стежите за своїм здоров’ям?

– Що потрібно робити, щоб бути здоровим?

Ведуча. Сьогодні незвичайна зустріч, тому що разом з учнями будуть приймати участь і їх батьки. Отже, у нашому конкурсі будуть брати участь самі швидкі, спритні і кмітливі хлопці. Давайте з ними познайомимося.

(представлення учасників конкурсної програми і поділ їх на команди).

Ведуча. Перше завдання: придумати назву команди і девіз. D:ФОТОГРАФИИФОТО козацькі забавиDSCF4664.JPG

Капітани представляють свої команди: кажуть назву, девіз

Ведуча. З нашими учасниками ми вже познайомилися. А от оцінювати їх спортивну підготовку, спритність, винахідливість та артистизм будуть позитивні, закохані у спорт і життя професіонали своєї справи і досвідчені експерти.

Представлення журі

ІІ конкурс «Ми завжди на сторожі»

Ведуча. Головне у спорті – це дисципліна, тренування і точність виконання вправ і команд. Наступний конкурс нашої програми – «Ми завжди на сторожі», або, простіше кажучи, стройова підготовка. Я буду давати команди, а ви їх будете виконувати всією командою. Оцінюється синхронність і точність виконання завдання. Команді, яка краще впорається із завданнями, журі вручить лот (ведущий дает команды: «Равняйсь!», «Смирно!», «Наліво!», «Направо!», «Кругом!», «На місці шагом марш!», «Стій, один-два!»; оцінки журі).

ІІІ конкурс «Спорт – наш найкращий друг»

Ведуча. Здоров’я у кожної людини має бути не тільки фізичним, а й розумовим, тому завданням наступного конкурсу буде відповісти на мої запитання, які задаються одночасно всім учасникам. Тематика питань – спорт. Право відповідати надається тому, хто першим підняв руку. За правильну відповідь команда отримує лот.

1. Назвіть вид спорту, в якому використовується цей предмет:

а) воланчик (бадмінтон);

б) ключка (хокей);

в) обруч (гімнастика);

г) ковзани (фігурне катання);

д) ракетка (теніс, бадмінтон);

е) штанга (важка атлетика);

ж) ворота (футбол, хокей);

з) скакалка (гімнастика).

2. Що означає термін «Аут» у футболі? (м’яч поза полем)

3. До якого виду спорту належить термін «Подвійний тулуп? (фігурне катання)

4. До якого виду спорту відноситься терміни «Шах» і «Мат»? (шахи)

IV конкурс «Колискова пісня»

Ведуча. Здоров’я – це повноцінний відпочинок і, звичайно ж, здоровий сон. А щоб міцно заснути, що для цього потрібно? Звичайно, колискова пісня. Наступний конкурс нашої програми так і називається «Колискова пісня». Нашим командам дається 2 хвилини для підготовки, після закінчення яких вам, шановні учасники, потрібно буде разом, всією командою, проспівати колискову. Оцінюються не тільки вокальні дані, але і синхронність, оригінальність виконання. Команді, яка краще впорається із завданнями, журі вручить лот.

VII конкурс «Передай градусник сусідові – я більше не хворію» D:ФОТОГРАФИИФОТО козацькі забавиDSCF4716.JPG

Ведуча. Бути здоровим – це значить не хворіти.

– Хлопці, скажіть, будь ласка, для чого нам мами або медсестри ставлять термометри? Правильно, щоб виміряти температуру.

А яка температура вважається нормальною для людини? Правильно 36,6 градусів.

– У всіх зараз така температура? Значить, ми всі здорові і градусники нам не потрібні! Наступний конкурс нашої програми називається «Передай градусник сусідові – я більше не хворію» Завданням наших учасників є передати саморобний градусник без допомоги рук, щоб градусник був під лівою пахвою наступного учасника. Капітан починає конкурс, який передає градусник наступному учаснику, той – наступному, таким чином, градусник повинен виявитися у останнього учасника команди. Тоді завдання вважається виконаним. Всі команди виконують завдання під музику одночасно. Команді, яка впорається із завданням швидше інших, правильно виконуючи всі умови конкурсу, журі вручить лот.

(команди під музику виконують завдання; оцінки журі).

VIII конкурс «Запропонуй мені продовження»

Ведучий. Хлопці, послухайте, будь ласка, розповідь.

– Жив на світі хлопчик Вовочка. Він не любив читати, та й взагалі навчання його не цікавило. Мало того, він не дотримувався режиму, не займався спортом і цілими днями грав у комп’ютерні ігри. Але одного разу до них у клас прийшла дівчинка Даша – красуня, відмінниця, спортсменка. Вовочці Даша відразу сподобалася.

Отже, наступний конкурс нашої програми називається «Запропонуй мені продовження». Завданням наших учасників є протягом 5 хвилин придумати продовження і закінчення прочитаного мною початку розповіді.

Оцінюється не тільки оригінальність авторської ідеї та сюжету, але і акторського виконання вашого варіанту історії Вовочки і Даші. Команді, яка, на думку журі, краще за інших впорається з завданням, наші експерти вручать лот (команди готуються до виступу). Година спілкування здоровим бути модно

Гра з глядачами «Корисне – некорисне»

Ведуча. Ну а поки наші учасники готуються, ми з вами, шановні глядачі, пограємо. Всім відомо, що здоров’я – це раціональне харчування. Що означає раціональне? Це не тільки смачно, але і з користю для організму, а значить, і для здоров’я. Наша гра називається «Корисне – некорисне». Зараз я буду називати продукти харчування. Якщо ви вважаєте, що цей продукт корисний для здоров’я, ви ляскаєте в долоньки, а якщо названий продукт, на вашу думку, не корисний для здоров’я, то ви кричите:«У-У!»

Молоко, малина, чіпси, калина, жуйка, брусниця, кока-кола, суниця, льодяники, шоколад, яблуко, мармелад, сир, печиво, капуста, варення.

ІХ конкурс «Чистота запорука здоров′я» D:ФОТОГРАФИИФОТО козацькі забавиDSCF4757.JPG

Ведуча. Наступне завдання: потрібно випрати білизну і вивісити її сушитися.

Конкурс Х «Затанцуйся»

Ведуча. Здоров’я, як ми вже говорили раніше, – це рух. А рух – це не тільки швидкість і вправність, але й пластику, бажання рухатися під музику, дотримуючись такту і ритму. Отже, заключний конкурс нашої програми називається «Затанцюйся». Завданням наших учасників є танцювати всією командою, повторюючи рухи, які показує їм капітан. Команди-учасниці всі танцюють одночасно. Оцінюється синхронність рухів і точність виконання, а також оригінальність композиції танцю. Команді, яка, на думку журі, краще за інших впорається з завданням, наші експерти вручать лот. D:ФОТОГРАФИИФОТО козацькі забавиDSCF4763.JPG

(звучить нарізка мелодій і пісень різних жанрів і напрямів; команди виконують завдання конкурсу; оцінки журі).

Ведуча: Американські вчені з’ясували, що коли людина сміється, в її легені надходить майже втричі більше повітря. Крім того, сміх чудово тренує голосові зв’язки. І нарешті, хвилину сміху благотворність дії можна прирівняти до 45 хвилинам пасивного відпочинку. Ось і зараз ми трохи посміємося. Наш останній конкурс «РЕКЛАМА». Придумати і обіграти рекламу нового спортивного інвентарю:

  • Стілець
  • Праска
  • Ґудзик
  • Пояс
  • Пляшка
  • Яблуко
  • Відро

Учасники показують свою рекламу

Ведуча. Підведення підсумків конкурсної програми, нагородження

(переможницею є та команда, яка набрала більше лотів).

Здоров’я – неоціненне щастя в житті будь-якої людини. Кожному з нас притаманне бажання бути сильним і здоровим, зберегти як можна довше рухливість, бадьорість, енергію і досягти довголіття. Сподіваюся, що сьогоднішня гра не пройшла даремно, і ви багато чого почерпнули з неї. Адже «ЗДОРОВИМ БУДЕШ – ВСЕ ЗДОБУДЕШ».

Так будьте здорові! Бо бути здоровим – модно!

Источник

заставка.jpegВадимська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Мирненської селищної ради

Каланчацького району

Здоровим бути модно

Година класного керівника

Костенко Г.Є.

Мета: виховувати у підлітків бережливе, дбайливе та усвідомлене ставлення до власного здоров’я як однієї з найвищих людських цінностей, та ведення здорового способу життя; своєчасно приймати рішення щодо запобігання шкідливим звичкам (алкоголізму, токсикоманії, наркоманії, тютюнокурінню), раннім статевим стосункам; залучати підлітків до просвітницької діяльності серед однолітків; продовжити формувати поняття «здоров’я» та «здоровий спосіб життя»; розширити знання учнів про руйнівні наслідки куріння тютюну, вживання алкоголю та наркотиків; швидко й ефективно поширювати знання про здоров’я, здоровий спосіб життя в середовищі неповнолітніх.

Обладнання:плакат «Здоровий спосіб життя», електронна презентація про основи здорового способу життя «Здоровим бути модно»;

роздатковий матеріал: буклет «Твоє здоров’я – твій вибір»; квітки здоров’я; «Правила здоров’я»;

допоміжний матеріал: вивіска теми заняття, квітка здоров’я, скринька, кольорові фломастери, аркуші паперу.

Технічне забезпечення: мультимедійний проектор, ноутбук, музичний супровід.

Хід заняття

І. Вступна частина

1. Привітання.

2. Організація роботи групи. Звучить мелодична музика.

Учитель. Добрий день! Вітаю вас сьогодні на нашій зустрічі. Який у вас настрій? Чи готові ви поспілкуватися? Тож почнемо.Щоб ви зрозуміли тему нашого спілкування, виконаймо вправу. Давайте всі візьмемося за руки, щоб поділитися теплом своїх долонь та душі один з одним.

Наше заняття пройде у формі тренінгу, давайте пригадаємо правила роботи у групі:

  1. Бути … активним
  2. Бути … уважним
  3. Бути доброзичливим
  4. Не перебивати
  5. Піднімати  … руку
  6. Говорити коротко
  7. Бути толерантним

Учитель. Здоров’я – це безцінний дар, який дає людині природа.

Слайд 1

Зовсім небагато минуло часу (12-13 років) від того моменту, коли сталося диво – ви з’явилися на цей світ. Ще пройде деякий час, і ви станете дорослими. Нехай сьогоднішнє наше спілкування допоможе вам турботливо ставитися до здоров’я.

Година спілкування здоровим бути модно

Учитель.Пропоную вам з’ясувати, що таке здоров’я та які фактори суттєво впливають на його стан.

Хтось із великих сказав, що здоров’я не купиш, його дарує розум. А що таке здоров’я на ваш погляд?

Відповіді учнів.

Слайд 2

Учитель. Здоров’я – це найголовніше в нашому житті. Коли люди вітають одне одного, бажають у першу чергу, здоров’я, а потім уже щастя, грошей та іншого.

Година спілкування здоровим бути модноСтарі люди говорять іноді: «Німа ніяких сил». На мою думку, здоров’я – це такий стан, коли ти сповнений життєвих сил.

Слайд 3

Здоров’я – це чиста природа, екологія.

Здоров’я – це коли людина не п’є та не палить.

Здоров’я – це коли є завжди смачна, вітамінізована їжа.

Здоров’я – це гарне медичне обслуговування.

Здоров’я – це спосіб життя.

Який же спосіб життя треба вести, щоб бути здоровим? На це питання нам допоможе відповісти вірш.

(Читання вірша супроводжується ілюстрованими картинками з презентації з музичним супроводом).

1. Хлопченя на світ родилось –

На ніжки встало і пішло,

Сонцю й людям посміхнулось,      Слайд 4

Щоб жилося радісно.

2. Привчав себе до порядку,

Рано-вранці він вставав,

Робив вправно він зарядку  Слайд 5

Й душ холодний ще приймав. Слайд 6

3. З задоволенням хлопчина

Чорний хліб і кашу їв.  Слайд 7, 8

Полюбляв він груші й сливи

І охоче соки пив.

4. Кожний день стрибав і бігав,   Слайд 9, 10

В річці плавав, в м’яч він грав,

Набирав щодня він сили

І міцнішим все ставав.

5. У лісі, в полі, в лузі

З задоволенням гуляв

І сили у природи

Для себе набирав.

6. Спать лягав о 8:30,    Слайд 11

Дуже швидко засинав,

Він не мав шкідливих звичок

    Та й малих не ображав.

7. До школи він ходив учиться,  Слайд 12

З багатьма дітьми дружив,

Гарні мав усі оцінки

І близьких своїх любив.

ІІ. Основна частина

Мозковий штурм

Учитель. Отже ви прослухали вірш.

Спробуйте дати відповідь на запитання:

  1. За якими ознаками ви можете визначити стан свого здоров’я? (колір обличчя, постава, температура, аналіз крові).
  2. Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слова «хвороба»? (біль, страждання, смерть)

Отож, сідайте зручно, розслабтесь. Зараз ми перевіримо стан вашого здоров’я. Під час виконання вправи кожен особисто рахує секунди по годиннику. Зробіть вдих и неповний видих. Затисніть ніс пальцями та визначте, скільки секунд ви можете не дихати.

Оцінювання тесту «Моє здоров’я»

Затримка понад 40 с – здоровий.

Від 20 до 40 с – здоров’я послаблене.

Менш ніж 20 с – є захворювання.

Цей тест свідчить ще й про те, що чисте повітря – це запорука здоров’я, нормальної життєдіяльності організму. Без нього ми не витримаємо ані хвилини.

Учитель. Прикро, але ситуація зі станом здоров’я в Україні дедалі гіршає. Багато людей втрачають своє здоров’я задарма, не замислюючись про наслідки. Здоров’я не можна купити ні за які гроші, його можна сформувати шляхом одержання знань і постійною роботою над собою, а саме дотримання правил здорового способу життя.

Сьогодні  у вас є можливість почути, побачити і діяти самим, застосовуючи отриманні знання за попередні роки навчання, і використовувати їх у вивченні теми. Ми повинні узагальнити, поглибити, розширити і закріпити діапазон ваших знань про здоровий спосіб життя.

Тому тема сьогоднішнього заняття: «Здоровим бути модно».

За час заняття  ми повинні зростити квітку здоров’я (учитель закріплює на дошці личко квітки – сумне)

Подивіться будь-ласка чого тут не вистачає (діти відповідають – пелюсток). Якщо це квітка здоров’я – тоді пелюстки повинні символізувати чинники здоров’я.

Демонстрація з розповіддю вчителя електронної презентації «Здоровим бути модно»

Слайд 14

Учитель. Бачите наша квітка сумна, і щоб вона усміхнулася їй потрібні пелюстки. А щоб зростити їх нам треба попрацювати. Для цього ми об’єднаємося  у 4 групи. А зараз сюрприз для наших гостей. Ми їм запропонуємо прийняти участь у нашій роботі

ІІ.І. Гра-тренінг «Різний настрій»(підготувати пелюстку «Позитивні емоції»)

А зараз ваше завдання зобразити руками, мімікою відповідний настрій.

(Учитель читає вірш, діти зображують настрій).

Наш Сашко бува веселий,
коли друзі всі в оселі.
Наш Сашко бува сердитий,
коли лоб його набитий,
Наш Сашко сумний буває,
коли іграшки не має,
Наш Сашко, буває, плаче,
коли хтось відніме м’ячик.
Наш Сашко, бува, хитрує,
коли фокуси майструє,
А як його насварять –
він ображений стоїть.
Як незвичне щось побачить,
то дивується одначе.
А як чогось злякається
у кущі ховається.

Запитання до дітей:

– Чи було вам весело? (відповідь учнів – так)

– Повертаємося до своєї квітки здоров’я – і вона отримує першу пелюстку.(Учитель кріпить пелюстку до обличчя квітки здоров’я).

ІІ.ІІ. Вправа «Надуй кульку»(підготувати пелюстку «Фізична культура, спорт»)

За допомогою кульок учасника команд перевіряють продуктивність роботи легенів. Кожен учасник отримує кульку і нитку та намагається як найшвидше надути кульку.

ІІ.ІІІ. Тест «Чи правильно я харчуюсь?»(підготувати пелюстку «Здорове харчування»)

Учитель. Я називатиму правила раціонального харчування. Якщо ви завжди дотримуєтесь цього правила, поставте собі 2 бали, якщо тільки іноді – 1 бал, якщо зовсім не дотримуєтесь – 0.

1. Їжу вживати 3-4 рази на день, у певний час, не частіше, ніж через 3-4 години.

2. Пережовувати їжу повільно і ретельно.

3. Ввечері не пити міцний чай, каву.

4. Цукор замінити медом, фруктами, ягодами.

5. Білий хліб їсти якомога рідше, а житній частіше.

6. Намагатися обходитись без солі.

7. Воду пити невеликими порціями.

8. Їжа має бути свіжо приготовленою, не надто гарячою чи холодною.

9. Сідати за стіл тільки тоді, коли хочеться їсти.

Оцінка результатів: якщо сума балів дорівнює 18 – харчування повністю відповідає вимогам до раціонального харчування, 16-17 – близьке до правильного, 10-15 – задовільне, менше 10 – незадовільне.

ІІ.ІV. Гра «В здоровому тілі…»(підготувати пелюстку «Відмова від шкідливих звичок»)

Наступна гра допоможе відмовитися від шкідливих звичок. Перед вами картинки  із зображенням органів людини. Завдання: вам потрібно обрати ті органи, які вражає алкоголь:

  • стравохід, кишечник;
  • шлунок;
  • печінка;
  • серце;
  • кров;
  • нервова система.

ІІ.V. Пальмінг (релаксація) «На морі»(підготувати пелюстку «Особиста гігієна»)

Учитель.Швидко пролинуло тепле літо. Багато хто з вас відпочивав з батьками на морі. Давайте уявимо, що ми всі не в класі, а на березі моря. Заплющте очі та трішки пофантазуємо…

…Я на морі… Світить яскраве сонечко. Дивлюсь на безмежні простори. Вони виблискують різними кольорами: синім, фіолетовим, смарагдовим. Дихаю вільно, спокійно. Хвильки набігають одна на одну й тихенько вдаряються о берег. Здається, що море шепоче, лоскоче та лагідно розмовляє з тобою. Як же прекрасно навкруги! Я почуваюся найщасливішою людиною на Землі!

– Розплющте очі.

– Як ваші відчуття?

ІІ.VІ. Вправа «Намисто здоров’я»(підготувати пелюстку «Загартування»)

Учитель.Український народ з давніх-давен цінував природу, а саме сонце, повітря і воду, і склав багато прислів’їв про них.

Дітям роздаються частини прислів’їв. Кожна група складає прислів’я, пояснює його значення і «вплітає» в «намисто здоров’я». 

Щоб ти був здоровий як … (вода).

Без здоров’я нема … (щастя).

Було б здоров’я, а все інше … (наживемо).

Вартість здоров’я знає лише той, хто … (його втратив).

Судіть про своє здоров’я за тим, як … (ви радієте ранку й весні).

Щоб бути здоровим, держи голову в холоді, а живіт у … (голоді).

Поки чоловік здоровий, то … (здоров’я не шукає).

Молодість щаслива тим, що у неї є … (майбутнє).

ІІ.VІІ. Мультфільм «Здоровий спосіб життя»(підготувати пелюстку «Здоровий відпочинок»).

Перегляд мультфільму.

Година спілкування здоровим бути модноОтже наша квітка отримала усі пелюстки-чинники які впливають на здоров’я.

Подивіться уважно на «квітку здоров’я» і скажіть, від кого воно залежить?

(Діти відповідають – наше здоров’я – у наших руках).

Слайд 13

Учитель. Правильно ви відповіли. А тепер працівник нашої лікарні надасть поради, як піклуватися про себе та своє здоров’я.

Година спілкування здоровим бути модно

Виступ працівника лікарні.

Слайд 28

Друже, щоб здоровим бути, треба навички здобути.

Про здоров’я піклуватись: перш за все — не лінуватись.

І здружитися зі спортом, рідко ласувати тортом.

Воду крижану не пити і ніколи не палити.

Щоб знешкодити мікроби, руки мий щоразу чисто.

Не забудь щоденно їсти овочі та фрукти різні —

Всі вони тобі корисні. Вранці й ввечері,

Мій любий, завжди-завжди чисти зуби.

Бережіть здоров’я власне, поки є на це ще час,

Бо життя таке прекрасне і воно одне у нас!

Дякую любі діти за увагу! Здоров’я вам!

(роздає усім листівку – пам’ятку «Твоє здоров’я – твій вибір»)

Гра «Продукти-лікарі».

Зараз ми ще раз нагадаємо, які ж з продуктів нам допоможуть врятуватися від грипу.

(вчитель зав’язує очі дитині, розрізає – цибулю, лимон, часник і пропонує по черзі відгадати за запахом).

Демонстрація плакату «Ми лікуємо від грипу». Додаток 1

ІІІ. Заключна частина.

Виступи 3 груп з міні-проектами.

1 група Представлення інформації з плакату «Молодь обирає здоровий спосіб життя».

2 група Демонстрація учнівської презентації «СНІД».

3 група Виступ агітбригади «Згубним звичкам скажемо «Ні»!

ІV. Підбиття підсумків заняття.

Учитель.Рецепт щастя: візьміть чашу терпіння, влийте в неповне серце любові, додайте дві жмені щедрості, посипте добротою,плеснітьтрохи гумору і додайте якомога більше віри. Все це добре перемішайте. Намажте на шматок відпущеного вам життя і пропонуйте кожному,кого зустрінете на своєму шляху”(І. Бєляєва).

Питання: А можете видати рецепт здоров’я?

Учні озвучуютьвідповіді.

  • Ось і  закінчується наше спілкування з вами, ви добре попрацювали, були уважними, кмітливими і дружними дітьми.
  • Чи виправдалися ваші очікування ?
  • Якщо вони виправдалися, то хай ваші метелики прикрасять нашу квітку здоров’я (вішають метелики і встають в коло)

Учитель. Діти! Озбройтесь посмішкою – вона творить дива та випромінює лікувальну енергію.

Найбільше багатство — здоров’я людини,

А люди здорові — багатство країни!

А будуть здоровими діти рости,

То буде країна багатством цвісти!

Ростіть здоровими і сильними, добрими і мудрими.

У добрий час!

Отже, і я вам кажу: «Здоровим бути модно. Ваше здоров’я – у ваших руках!». Майже все у нашому житті залежить від вас самих. Бажаю вам успіхів та міцного здоров’я!

Година спілкування здоровим бути модноА на згадку про наш урок, дарую вам «квіточки здоров’я»

Додаток1

Ми лікуємо від грипу

смородинакалинка10

1010

101010

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.ЗадорожнийК.М..Позакласні біологічні заходи. Випуск 3/Упоряд..- Х.: Вид.група «Основа»,2006.-176с.-(Б-ка журн. «Біологія»;Вип. 6(42)))

2. КопачівськаС.В.За здоровий спосіб життя/Упоряд…- Тернопіль-Харків: Видавництво «Ранок»,2010.- 128с. – (Серія «Шкільнаагітбригада»).

3. Кучер Л.А., розвиток життєвих компетентностей на уроках біології: На основі використання дослідницьких технологій               – Тернопіль-Харків: Видавництво «Ранок», 2010. – 160 с. – (Серія «Розвитокжиттєвих компетентностей»).

4.Моральне та громадянське виховання.- Х.: Вид.група «Основа»,2008-256 с. –(Серія «Позакласні заходи»)

4.Туріщева Л.В. ,Психологічні тренінги для школярів.- Х.:Вид.група «Основа»,2010. – 124,[4] с.: іл.,табл.-(Серія «Тренінги в педагогічній практиці»).

5. Туріщева Л.В., Здоров’я та безпека школяра. Тренінгові технології: навч.-метод.посібник.[Текст]/Л.В. Туріщева.- Х.: ВГ «Основа»,2015.-127[1] с. :іл.,табл.- (Серія «Психологічна служба школи»).

6. ШелестоваЛ.,Чиренко Н., виховні години для сучасних дітей:9-11 кл/упоряд.  К.: Шк.світ,2008.-128 с.-(Бібюліотека «Шкільногосвіту»).

Источник